hayatımızın en büyük hayal kırıklıkları çoğunlukla boşa çıkan beklentilerimizden kaynaklanıyor. konu özellikle ilişkiler ve insanlararası etkileşim olduğunda, bu doğru. başkalarıyla ilgili beklentilerimizi azalttığınızda, hem kendi hayatınızdaki hem de onların hayatındaki hayal kırıklığı ve acıyı büyük ölçüde azaltmış olursunuz ve bu, ilişkide gerçekten önemli olan detaylara odaklanmanızı sağlar.

 

kendinize duyduğunuz saygı, başkalarının size gösterdiğinden daha önemli

 

önce kendinize saygı göstermelisinizgerçek güç insanın ruhunda; kaslarında değil. bunu en iyi savunma sanatlarıyla ilgilenenler bilir. çünkü rakibinizi yenmek için zihnen ve ruhen güçlü olmanız onun bütün zayıflıklarını görmenizi sağlar; cüsse ve fiziksel güç üstün kılmaz. dolayısıyla güç, kim olduğunuza olan inancınız, güveniniz ve buna göre davranmaya istekli olmanızla ilgili. hemen şimdi siz sevginizi, ilginizi ve saygınızı göstermeniz için bir daha hiç kimseden sevgi, saygı ve ilgi görmek konusunda talepkâr olmamaya karar verebilirsiniz.

bugün aynada gözlerinizin içine bakarak şöyle söyleyin: “seni seviyorum ve bundan sonra kendime buna göre davranacağım”. eğer kendinizle daha önce hiç konuşmamışsanız, ilk başta komik gelecektir; yılmayın. başkalarına karşı iyi ve nazik olmak önemli, ancak, ondan daha da önemlisi kendimize karşı iyi ve nazik olmamız. öz-sevgi ve öz-saygı üzerinde çalışırsanız, kendinize mutlu olmak için bir fırsat vermiş olursunuz. mutlu olduğunuzda daha iyi bir arkadaş, daha iyi bir aile üyesi ve daha iyi bir siz olursunuz.

bir çok insan önce kendilerine saygı gösterilmesini bekliyor. bu durum egoyla ilgili tabi; ama siz saygı göstermiyorsanız karşınızdan bunu beklemeniz haksızlık olur. kendinize gösterdiğiniz saygıdan daha fazlasını talep etmek de çok farklı değil. hayat bir denge. verdiğin kadar alıyorsun. bir kişinin gösterdiği saygı, çevrenizdeki herkesin gösterdiği saygıya dönüştüğünde anlıyorsunuz dengenin zenginliğini.

0 0 oy
Yazıyı Puanlayın
0
Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın :)x
()
x