ne düşündüğünüzü açıkça söyleme şansı verilmiyor

bazen tartışma ilişkiyi kurtarırken, sessizlik bitirir. kalbinizden geçeni söylemelisiniz ki ileride pişmanlık yaşamayın. hayat sadece başkalarını mutlu etmekten ibaret değil. hayat, aynı zamanda dürüst olmak ve mutluluğunuzu başkalarıyla paylaşmak demek.

tartışmaktan kastım kavga etmek değil. biz ne yazık ki tartışmayı pek bilmiyoruz. suçlamalar, itirazlar ve bağırıp çağırmalardan bahsetmiyorum. kalbinizden geçeni pişmanlıksöylemek, her zaman için karşınızdaki insanda (itiraz etmek ve suçlamanın yarattığı olumsuzluğun aksine) olumlu ve yapıcı bir etki yaratır. eğer bugüne kadarki tartışmalarınız kavga şeklinde olmuşsa, elbette sakin sakin tartışma noktasına bir anda gelmek mümkün değil. o yüzden tartışmak yerine sizi rahatsız eden ve üzen konularla ilgili (düşündüklerinizi değil) hissettiklerinizi söylemelisiniz. ani tepkiler, iletişimde kesinlikle işe yarayan bir yöntem değil.

kalbinizden geçenleri söylediğinizde hala karşınızdaki kişi sizinle ilgili tavırlarında herhangi bir değişiklik veya düzeltme teşebbüsünde bulunmamışsa, zaten bırakma zamanı gelmiş demektir. sorun yaşadığınız kişiyle aranızdaki durum, siz bu yazıyı okuduğunuz sırada uzun süredir devam ediyorsa, zaten hemen düzelmesini beklemeyin. bazen zaman en iyi ilaçtır ama onu da çok kullanmak iyi bir fikir değil. zamanı idareli kullanmakta fayda var.

ilişkilerde durum biraz daha karmaşıkken, arkadaşlık konusunda bırakma zamanı çok daha kolay hayata geçirilebilecek bir karar. hissettiklerinizi kendinize saklamayın. ne olursa olsun paylaşın. paylaşmaya başladığınızda kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz… çünkü artık karşınızdaki, kendisiyle ve tavrıyla ilgili ne düşünüldüğünü biliyor. hislerinize ve fikirlerinize saygı duyulmuyorsa ortada bir ilişki veya iletişimden bahsetmek pek mümkün değil. o yüzden kendinize duyduğunuz saygı, bırakma zamanını görebilmeniz açısından da önemli.

herkesten önce kendinize saygı duyun ve düşüncelerinizi söylemekten çekinmeyin.

 

0 0 oy
Yazıyı Puanlayın
0
Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın :)x
()
x