çoğumuz hayatın getirdiklerinden çok getireceklerini merak ederek veya onları bekleyerek yaşıyoruz. oysa hayatın zaten bize getirdiği şeyler var elimizde. işte şükretmek bu aşamada devreye giriyor. nelere sahibiz. içinde bulunduğumuz durumu farketmek ve memnun değilsek bunu değiştirecek gücümüz olduğunu idrak etmek de hayatın bize kazandırdığı bir değer, dostlarımızın olması da, başımızı sokacak bir evimizin olması da… bakış açısı önemli.

gerçeği söylemek gerekirse, mutluluk problemlerin olmaması değil, onlarla başa çıkma yeteneğinin olması demek. kayıplarımıza değil de elimizdekilere odaklandığımızda, elimizdekilere verdiğimiz değerden dolayı çoğalmalarını sağlayabiliriz… çünkü önemli olan hayatın sizden ne aldığı değil, sizin elinizdekilerle ne yaptığınız.

en çok ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda sizi motive edebilecek (benim de sık sık kullandığım) bir kaç hatırlatmayı şuraya not almak istiyorum:

1. acı, büyümenin bir parçası

bazen hayat kapılarını kapatıyor gibi geliyor mu? işte bu, ilerlemenin zamanının geldiğinin işareti. bu iyi bir şey, zira çoğu zaman şartlar bizi zorlamadan harekete geçmiyoruz. zor bir zamanlar geçiriyorsanız aklınızda olsun acı amaçsız gelmiyor. sizi inciten şeyden uzaklaşın ama size öğrettiklerini hiç unutmayın. zorluk çekiyor olmanız başarısız olduğunuz anlamına gelmez. her büyük başarı hatırı sayılır bir zorlukla elde ediliyor. iyi şeyler zaman alıyor. çünkü emek verilmeyen hiç bir şey köklü olmuyor. sabırlı olun ve olumlu kalın. zaman içinde istediklerinizi elde edeceksiniz; hemen değil belki ama eninde sonunda.iki tür acı var; biri canınızı yakıyor, diğeri sizi değiştiriyor. direnmek yerine hayatı akışına bıraktığınızda her ikisi de büyümenize yardımcı oluyor.

2. hayatta her şey geçici

kendinizi geçmişe mahkum etmeyinher yağmur yağdığında, duruyor. her yara aldığınızda, iyileşiyor. karanlığın ardından her zaman aydınlık geliyor; her sabah buna tanık oluyoruz ama onun yerine hep gece olacağına inanmayı seçiyoruz. öyle olmayacak. gece sonsuza dek sürmüyor.şu anda ufak da olsa sizi mutlu eden bir şey varsa, keyif alın. çünkü sonsuza dek sürmeyecek. işler kötü gidiyorsa endişelenmeyin çünkü o da sonsuza dek sürmeyecek. sırf, içinde bulunduğunuz anda hayatın iyi gitmemesi gülemeyeceğiniz, ve sırf bir şeylerin sizi rahatsız ediyor olması gülümseyemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. içinde bulunduğunuz her an, yeni bir başlangıç ve yeni bir bitiş. her saniye ikinci bir şans elde ediyorsunuz. bu şansı, yapabildiğiniz en iyi şekilde değerlendirin.

3. endişelenmek ve şikayet etmek hiç bir şeyi değiştirmiyor

en çok şikayet eden, en az ilerleme kaydediyor. her zaman için büyük işlere girişip başarısız olmak hiç bir şey yapmadan başarılı olmaktan daha iyidir. kaybetmişseniz her şey bitmiş değil; eğer hiç bir şey yapmadan şikayet ediyorsanız o zaman bitmiş demektir. yaptığınız şeye inanıyorsanız devam edin. geçmişteki tecrübelerinizin geleceğinizi gölgelemesine izin vermeyin. tecrübelerinizden öğrendiklerinizi hayatınızı nasıl geliştirebileceğiniz yönünde kullanın. değişimi gerçekleştirin ve arkanıza bakmadan devam edin.uzun vadede ne olursa olsun, gerçek mutluluğun sorunlarınızdan şikayet etmeyi bıraktığınız anda gelmeye başladığını göreceksiniz.

4. aldığınız yaralar gücünüzün göstergesi

hayatın sizde bıraktığı izlerden utanmayın. iz, acının bittiği, yara da kapandığı anlamına geliyor. yani acıyı fethettiniz, dersinizi aldınız, güçlendiniz ve devam ettiniz. izlerin sizi esir almasına, hayatınızı korku içinde yaşamanıza neden olmasına izin vermeyin. hayatın oluşturduğu izleri yok edemezsiniz ama onlara bakış açınızı değiştirebilirsiniz. izlerinizi güçlülük işareti olarak görün acı olarak değil.

mevlana’nın bir sözü var; “yaraların, ışığın içeri girdiği yerdir“. acının ruhu olgunlaştırmasına izin verdiğinizde, almanız gereken dersi aldığınızda hayatınız hiç bir zaman eskisi gibi olmuyor. hayatta başarıyı elde etmiş insanlarda yaşadıkları acıların güce dönüştüğünü görebilirsiniz. o yüzden hayatın sizde bıraktığı izleri “evet! başardım! ayakta kaldım ve izlerim de bunun kanıtı. ve şimdi daha güçlenmek için bir fırsatım var!” yaklaşımıyla görün.

5. her küçük mücadele ileri doğru atılan bir adım

genel kanının aksine sabır, beklemekle ilgili değil. sabır, değeceğini bilerek hayalleriniz için çok çalışırken olumlu tavrınızı hiç elden bırakmamanızla ilgili. aksi halde başlamanın bir anlamı olmuyor. tabi ki bu, bir süreliğine mücadelerahatlık alanınızın dışına çıkmak anlamına geliyor; hatta alışkanlıklarınızın dışına çıkmak da… rahatlık alanının dışı gerçekten rahatsız bir yer. zor olduğundan değil ama beynin, içinde bulunduğu bedeni korumak adına bize dayattığı bir durum. zorluğu da bundan geliyor. beynimiz kendini hep rahat hissetmek istiyor. bu aynı zamanda arkadaşlarınızdan, alıştığınız çevrenizden uzaklaşmak ve bu alışkanlıklarınızdan ödün vermek anlamına da geliyor. çoğu zaman yalnız kalacaksınız. ama bu yalnızlık, büyük adımların atılması için bir hediye. size, ihtiyacınız olan alanı sağlıyor. her şey, hedeflerinize ulaşmanız için göstermeniz gereken kararlılığınızın test edilmesi.

eğer gerçekten hedeflediğiniz şeye ulaşmak istiyorsanız,  süreç içindeki her türlü küçük başarısızlıklara, reddedilmelere ve garipliklere rağmen yapacaksınız. attığınız her adım sizde büyük bir rahatlama ve tatmin duygusu yaratacak. ve aslında sürecin mücadelelerden oluşmadığını, sürecin kendisinin mücadelede olduğunu farkedeceksiniz. ve buna değer. eğer deneyecekseniz, sonuna kadar gidin.

6. başkaların olumsuzluğu sizi sorununuz değil

çevrenizde bir olumsuzluk başladığında ısrarla olumlu olun. başkaları sizi aşağı çekmek isterken siz gülümseyin. bu, çoşkunuzu ve odağınızı ayakta tutmanın en iyi yolu. insanlar size olumsuz davrandığında, siz kendiniz olmaya devam edin (olumlu kendinizden bahsediyorum). başkalarının öfkesinin sizi değiştirmesine izin vermeyin. kişisel görünse de size söylenenleri çok fazla kişisel algılamayın.

her şeyin ötesinde, yeterince iyi olmadığınız söylendiğinde insanları etkilemek için değişmeyin. daha iyi bir insan olmak ve daha parlak bir gelecek için değişin. insanlar, ne yaptığınızla veya ne kadar iyi yaptığınızla alakasız olarak konuşacaklar. o yüzden başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünden önce kendinizle ilgili endişelenin. eğer yaptığınız şeyle ilgili inancınız güçlüyse o zaman onunla ilgili savaşmaktan kaçınmayın. insanların imkansız olduğunu düşündükleri şeyin üstesinden geldiğinizde büyük güce sahip olursunuz.

her şey bir yana, hayata bir kez geliyorsunuz. o da budur. o yüzden sizi ne mutlu ediyorsa onu yapın, kim gülümsetiyorsa onunla birlikte olun.

7. olması gereken eninde sonunda olacak

gerçek gücü, ağlayacak ve şikayet edecek çok şeyiniz olduğunda ama gülümsemeyi ve hayata şükretmeyi seçtiğinizde yakalarsınız. yüzünüzde izi görülen her mücadelenin bir bereketi var ama kalbinizi açmaya ve görünmelerini önemsememeye gönüllü olmalısınız. bir şeyi olmaya zorlayamazsınız. sadece kendinizi delice denemeye teşvik edebilirsiniz. bir noktada, her şeyi oluruna bırakmalı ve olmasına izin vermelisiniz.sonuçta; hayatı sevmek, içgüdülerimize güvenmek, risk almak, mutluluğu kaybetmek ve bulmak, anılarımıza değer vermek, ve deneyimlerimizle öğrenmektir. hayat, uzun bir yolculuk. endişelenmeyi, meraklanmayı, ve her adımda şüphelenmeyi bırakmalısınız. kafanız karıştığında gülün, anın farkında olarak yaşayın, hayatı yaşadıkça keyif alın. tam olarak gitmek istediğiniz noktaya gidemeyebilirsiniz ama sonuçta tam olarak ihtiyacınız olan noktaya varacaksınız.

8. yapabileceğiniz en iyi şey devam etmek

tekrar başlamaktan korkmayın; tekrar denemekten, tekrar sevmekten, tekrar yaşamaktan ve tekrar hayal etmekten. zor dersin kalbinizi katılaştırmasına izin vermeyin. hayattaki en iyi dersler en kötü zamanlarda en kötü hatalardan alınıyor.her şeyin çok kötü gittiği zamanlar olur ve siz de kendinizi sıkışmış hissedebilirsiniz. vazgeçecek gibi hissettiğinizde, işlerin doğru olmasından önce bazen her şeyin çok kötü gidebileceğini hatırlayın. bazen en iyiye ulaşmak için en kötüyü yaşamak gerekebiliyor.evet, hayat çetin ama siz daha güçlüsünüz her gün gülme gücünü bulun. farklı hissetme, farklı olma cesaretine sahip olun. başkalarını gülümsetme, mutlu etme isteği olsun kalbinizde. değiştiremeyeceğiniz şeylerle ilgili stres yaratmayın. basit yaşayın. sevginizi verme konusunda cömert olun. gerçekleri konuşun. özenle ve sebat ederek çalışın. yetersiz gelseniz bile devam edin. büyümeye devam edin.

hayat, hiç bitmeyecek bir maraton koşusu gibi. hedefiniz için devam edin.

her sabah uyandığınızda aşağıdaki listeyi takip etmek için elinizden geleni yapın;

  1. olumlu düşünün
  2. sağlıklı beslenin
  3. her gün egzersiz yapın
  4. daha az endişelenin
  5. sıkı çalışın
  6. daha çok gülün
  7. iyi uyuyun

bunu hayat tarzı haline getirin…

peki mücadele ederken motive olmanız için size yardımcı olan nedir? her şey kötü giderken aklınızda tutmaya çalıştığınız olumlu şeyler nelerdir? yorumlarda paylaşır mısınız?

 

4.5 10 oy
Yazıyı Puanlayın
33
0
Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın :)x
()
x