dikkatli olunmazsa iş stresi kolayca kariyerinizi ve hayatınızı ele geçirmeye başlar. olumlu anlamda değil tabi ki. ve bu durum kişisel markalaşma sürecinizi olumsuz etkileyerek hayatınızda zaten var olan stresin kalıcılığına ve içinde bulunduğunuz durumun devamlılığına neden olur.

işin yarattığı stresin, iş yükünden ofis politikalarına kadar sayısız kaynağı olabilir. ama bunların sizi ezmesine ve potansiyelinizi yok etmesine izin vermeyin. işinize ve kariyerinize (ve tabi onların yarattığı strese) olan yaklaşımınızda yaratacağınız bir kaç basit adımla stresi yönetebilirsiniz.

e-maillerinizle ilgili sınırlarınız olsun

email-kontrole-mail ilk ortaya çıktığında internete girebileceğimiz noktalar sınırlıydı. o yüzden de e-mail konusu iş yerinde bırakılabiliyordu. ofiste e-maillerimizi kontrol ettikten sonra eve gittiğimizde kafamız rahattı. ancak, şimdi öyle değil çünkü artık e-maillerimize 24 saat erişebiliyoruz. ve nerede olursak olalım, bir e-mail geldiğinde cep telefonlarımızda veya tabletlerimizde e-mail bildirimini görür görmez hemen cevap verme eğiliminde oluyoruz.

öncelikle hiç bir şeye hemen cevap vermek zorunda değilsiniz. e-maillerinizin kölesi olmayın. e-maillerinize hemen cevap vermenizin sizi daha iyi bir çalışan yaptığını düşünürken, sürekli erişilebilir olmanın yarattığı stres sizi olumsuz anlamda etkiliyor. e-maillerinizle çok fazla ilgilendiğiniz zamanlarda mola alın. bu molalar, gün içinde diğer işleriniz kontrolden çıkmadan onlara odaklanmanızı sağlar.

boş işlerden kaçının

şu durum iş yerinizde ne kadar sıklıkla oluyor? şirkete geliyorsunuz, çalışmaya hazırsınız ve içinizden neşeli bir şarkı mırıldanıyorsunuz. bir kahve almak mutfağa uğradığınızda veya masanıza giderken iş arkadaşlarınızdan birine rastlıyorsunuz ve arkadaşınız “dün satın alma bölümünde ne oldu biliyor musun?” diye söze başlıyor. işte ‘ofis dedikodusu kara deliği‘nin içine çekiliyorsunuz.

ne yazık ki, şirketlerde bu tür konuşmalar olağan. çalışanların büyük kısmı iş arkadaşlarının arkasından konuşuyor ve dedikodu yapıyor. bu davranış biçimi şirket içinde gruplaşmaya yol açıyor. bu rüzgara kapılmayın. eğer iş arkadaşlarınızdan biri sizi bu sarmalın içine çekmeye çalışıyorsa kibarca yapacak işleriniz olduğunu söyleyip uzaklaşın. iş yerinde bu tür tavırlar kariyerinizde olumlu bir gelişme yaratmanıza engel olacak bir düşünce yapısına neden olur. gerçi bu tür konuşmaları özel hayatınızda da yapmak iyi değil. eğer kariyerinizde bir yerlere gelmek istiyorsanız işinize odaklanmak daha akılcı olacaktır.

mola verin

yapılan araştırmalarda çalışırken gün boyunca mola vermemenin tükenmeye neden olduğu sonucuna varılmış.

zihinsel boşluklar olmadan ne kadar uzun çalışırsanız, yaptığınız işin kalitesi o kadar düşer. bu da sizde asabiyet ve hayal kırıklığı yaratır. o yüzden olayları bu seviyeye taşımayın. onun yerine, kendinizi fazla çalışmış ve yorgun hissettiğiniz anlarda kısa molalar verin. beyninizin çalışması için bir şeyler yiyin veya kan dolaşımı için biraz yürüyün. stres ve endişe bulutunun içinde oturmaktan başka her şey daha iyidir.

mola verin

olumsuzluktan ve olumsuz insanlardan uzak durun

bir çoğumuzun, aileden birilerinin fotoğrafı veya bize ilham veren bir sözün olduğu bir poster vs. gibi araçlarla kendimizi motive etme yolları var. kendinizi, size ait olumlu bir detayla ruh halinizi olumlu tutarak motive edecek şeylerle çevreleyin.

sizi rahatlatacak görseller veya renkleri göz önünde bulundurun. şirketteki çalışma masanızın yanındaki duvara veya masanızın üstüne  size keyif verecek dekoratif eşyalar koyabilirsiniz. veya kulaklıklarınızla, çalışırken sizi motive edecek şarkılar dinleyebilirsiniz. yani çalışma mekanınızı keyifli hale getirin. unutmayın, ciddiyet somurtmak veya ciddi ciddi oturup çalışmak değil; dolayısıyla, iş ortamınızda sizi keyiflendirecek ve motive edecek eşyalar olması veya müzik dinlemeniz ciddiyetsizlik değil aksine verimliliğinizi arttıracak detaylardır.

iş arkadaşlarınızla küçük sohbetler yapın

insan sosyal bir varlık. en utangaç veya içe dönük kişiler bile yalnız olmadıklarını gördüklerinde daha iyi hissederler. ofis dedikodusuşirket içinde iş arkadaşlarınızla iletişim kurarak, iş yerinizde kendinize stresten kaçış anları yaratabilirsiniz.

sizinle benzer ilgi alanlarına sahip olan iş arkadaşlarınızla iletişimde olduğunuzda (diziler dahil herhangi bir şey olabilir…), bu iletişim size bir kaç dakikalığına iş saatlerinde ama iş dışında bir konuda konuşma fırsatı yaratır. ama şunu da unutmamak lazım; bu küçük konuşmalar rahatlatıcı olur ama konu dedikoduya dönerse o konuşmadan çıkmanız sizin için iyi olur.

sadece hayır diyin

hayır demek, bildiğimiz ama büyüdükçe unuttuğumuz bir yetenek aslında. iş yerinde kendimizi ispatlamak için geliştirdiğimiz bir alışkanlık her şeye evet demek. gerek patronun fazla mesai talebi olsun, gerekse iş arkadaşınızın bir projeye yardım etme konusunda bir bahanesi olsun, insanların bizi çok çalışırken görmesinin işimize yarayacağını düşünüyoruz.

ancak, gün içinde o kadar çok saat var ki… fazladan edindiğiniz sorumlulukları üst üste yığarsanız, bu sizi gereksiz yoracaktır. yapabileceğinizden fazlasını üstlenmek yerine, kendi işinizi ve özel hayatınızı baltalamayacak zamanınızın olup olmadığını göz önünde bulundurarak hareket edin. eğer bunları riske atacaksa, hayır demek hakkınız var.

umut ışığı olacak şeyleri not alın

stresli bir günün hatta haftanın sonunda her şeyin kötüye gittiğine dair umutsuzluğa düşmek çok kolaydır. umut ışığı olabilecek bir şey bulmak adına bütün o olumsuzluklarla yüzleşmek için zaman ayırın. öyle büyük bir şey olması gerekmiyor; iş yerinde her hangi bir detayı düzeltmiş olmak (fotokopi makinesinin toner kartuşunu değiştirmek gibi) veya bir iş arkadaşınıza iltifat etmek vs. gibi şeyler ummadığınız kadar işe yarayabilir. önemli olan, her şeyin düşündüğünüz kadar kötü olmadığını hatırlatacak (küçük bile olsa) iyi şeyler üzerinde düşünmek.

stres hayatın bir parçası. ve bazı durumlarda, profesyonelliğinizi daha iyi hale getirmeye zorlayabilir. bununla beraber, baskının hayatınızı ele geçirmesine izin verirseniz, kariyerinizi olumsuz etkileyecektir. yukarıdaki temel önerileri hayata geçirdiğinizde gereksiz stres yaşamayacağınızı umuyorum.

gereksiz iş yükü