soruyu direkt sorayım: işinizden memnun değilseniz bu konuda ne yapıyorsunuz? çoğunlukla işinden memnun olmayan insanlar en kısa zamanda başka bir iş arayışına girerler. peki bu tepkimiz, tatmin olacağımız bir iş bulmamızı sağlar mı? defalarca tekrar ettiğim gibi eğer gelecekle ilgili hayalleriniz hedefleriniz yoksa geleceğiniz bugününüzden çok da farklı olmayacak. burada konu para değil. konu bizi tatmin eden bir hayata sahip olmak; yani bugünkü tatminsizliğinizin geçmeyeceğini düşünüyorum. eğer hayattaki en önemli şeyin para olduğunu düşünüyorsanız ve yeterli paraya sahip olamamak sizi üzüyorsa o paraya sahip olduğunuzda aynı zamanda yeni üzüntülere sahip olacaksınız. ama bu yazının konusu “işimizden memnun değilsek ne zaman bırakmalıyız?” handel group kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı lauren zander, bir insanın işini bırakma zamanı ne zamandır sorusuna verdiği cevap hoşuma gitti. paylaşmak istiyorum;

aşağıdaki maddeler size uyuyorsa büyük ihtimalle sizin için işinizi bırakmanın ya da değiştirmenin zamanı gelmiştir: 1)  işinizde mutsuzsunuz, 2) artık bir şey öğrenmiyorsunuz, kendinizi geliştiremiyorsunuz ve sıkılıyorsunuz, 3)  işinizin çok kolay olduğunu düşünüyorsunuz, 4) kendinizi altın kafeste hissediyorsunuz, maaşınız işinizi bırakamayacağınız kadar iyi; veya 5)  orada kendiniz için sonraki 3-5 sene içinde bir gelecek görmüyorsunuz.

ve işinizden istifa etmenin, arka kapıdan sıvışarak değil yürüyerek ön kapıdan çıkarak yapabileceğiniz bir yolu var. aşağıdaki egzersizler düşünce tarzınızı değiştirmenize yardım edecek ve böylece çıkış stratejiniz yavaş çekim bir tren kazası yerine güçlü bir deneyim olacak.

1. çalıştığınız iş yerinin yıldızı olun. hiç istemiyor olsanız bilseniz bile! bir ay boyunca her gün kendinizi gösterin, görevlerinizi hızlıca tamamlayın, olumlu bir tavır takının, dedikodu yapmayın ve hiç kimseye hiç bir şeyi hiç bir şekilde şikayet etmeyin. bunu bir oyun olarak düşünün… şöyle ki; kalmanız için yalvarmalarını nasıl sağlayabilirsiniz? bunu yapın ve kendiniz ve diğerleri için nasıl bir fark yarattığını görün. sadece güvenilirliğinizi oluşturup kendinizi iyi hissettirmeyecek, aynı zamanda geleceğiniz için bir örnek olacak. şunu aklınızda tutmanızda fayda var; hiç kimse son işinde kaytarma yapıp da bir sonrakinin hayalindeki iş olmasını sağlayamaz.

2. savaş planınızı hazırlayın. bu kendisini işinde kapana kısılmış herkes için güçlendirici bir yazma alıştırması. “kalsaydım” planınızı yazın ve şu gerçeklere göz atın: “sonraki 6 ay duygusal ve finansal olarak nasıl görünüyor? bulunduğunuz yerde ilerlemeniz için yeterli fırsat var mı?” sonra, aynı ölçümlerle “eğer bırakırsam” planınızı yazın. “ne değişir? hedefleriniz nelerdir?” bir generalin harita üzerinde ordusunun hareketlerini tasarlamasını düşünün. önünüzdeki seçeneklerle ilgili cesur ve dürüst olun.

3. hayalinizi hayal edin. eğer aklınızda hayal ettiğiniz bir kariyer varsa, onu önünüze getirmenizin tam zamanıdır. başka bir yazma alıştırmasında hayalinizdeki kariyerin bir çalışmasını yapın. bu çalışmada biraz sanat var ve üzerinde çalışmak inanılma faydalı olabilir. bu yazıyı şimdiki zamanda yazın ve detaylara girin. hayalinizi yazmaya başladığınızda, gerçekleştirmeye yaklaşmış olursunuz. görünür bir yere aasın ve herkese budan bahsedin. her gün okuyun ve bu hayalinizle bağlantı kurun.

Aslında bu çalışma sizin gerçekten istediğiniz şeye tekrar odaklanmanızı amaçlıyor yani istemediğinize değil sizi tatmin ve mutlu edecek bir işe. her ne kadar bu çalışmalar zaman ve odaklanma gerektiriyorsa da bir sonraki işin hayalinizdeki işiniz olması için kendinize bunu borçlusunuz.

bazı noktalarda size saçma gelebilir. ama bize saçma gelen şeylerin aynı zamanda kendimizden sakladığımız ve kendimize dürüst olmadığımız düşüncelerle de ilgili olabileceği gerçeğini göz ardı etmeyin. planlama yapmadan bugünkü hayatınızdan farklı bir geleceğe sahip olmanız imkansız. ben hayatta şansa inanan biri değilim. herkesin şansını kendinin yarattığını düşünüyorum. elimizdekilerin değerini bilerek ve elde edeceklerimiz için ne yapmamız gerektiğini düşünerek hareket ettiğimizde hayallerimizin nasıl gerçekleşeceğinin de cevabını bulabiliriz. oturduğumuz yerden hiç bir değişim yaratamayız.

o zaman en baştaki sorumu işinden memnun olmayanlara farklı bir şekilde tekrarlıyorum: işinizi değiştirmek istiyor musunuz? bunun için ne yapıyorsunuz? paylaşırsanız sevinirim :)

5 1 oy
Yazıyı Puanlayın
1
0
Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın :)x
()
x