bütün kişisel gelişim kitaplarını satın alsanız da sonuçta kişisel gelişim kitaplarının geneli aynı öneriler çevresinde dönüyor. her kitapta farklı şekilde aynı öneri defalarca tekrar ediliyor. bu bir eleştiri değil sadece bir tespit. mesela hemen şimdi bir kitapçıya gidin ve kişisel gelişim kitapları reyonundan rastgele bir kaç kitap seçip içindekiler bölümüne bakın. öneri ya farklı bir şekilde yazılmıştır ya da (kadınlar, erkekler ya da belli bir etnik gruba mensup insanlar gibi) belirli bir kitleye hitaben yazılmıştır. ama sonuçta altı çizilen mesaj çoğunlukla aynı. her biri aslında bir kitaplık detaya sahip olan bu öneriler şöyle; 

1- kendi hayatınızı siz yaratırsınız
kurban değilsiniz. şu an yaşadığınız hayattan %100 siz sorumlusunuz. eğer mutsuzsanız, tavrınızı değiştirmek ve daha iyi bir hayat için yapmanız gerekenleri yapmak için ihtiyacınız olan güce sahipsiniz. hayatın ister çok kötü isterse çok güzel olduğunu düşünün, haklısınız. sonuçta ne düşünürseniz onu yaşarsınız.

2- nasıl hissediyorsan, kendini öyle hissettirirsin 
bir çok insan kendine hakaret edildiğinde hemen karşılık verirken buna karşılık bazı insanların da kendilerine yapılan hakaretleri nasıl başlarından savdıklarını hiç fark ettiniz mi? şunu bilmekte fayda var; hiç kimse size zoraki bir şey hissettiremez. bunu seçme [yani belirli bir olay karşısında kendinizi iyi ya da kötü hissetmeyi seçme] hakkı her zaman sizdedir.

3- başarana kadar -mış gibi yap
daha kendinizden emin, mutlu veya olumlu olmak istiyorsanız, o zaman zaten öyleymiş gibi davranın. sonuç olarak, uzun süre böyle davrandığınızda artık -mış gibi yapmadığınızı fark edeceksiniz. daha da ötesi düşünce tarzınız da değişmiş olacak; ve bununla birlikte elde edeceğiniz sonuçlar da değişecek. düşünce yapınızın değişmesi, hayata bakış açınızı ve buna bağlı olarak da elde edeceğiniz sonuçları değiştirir.

4- amacınızı bulun
burada amaç, “hiç bir zaman yapmaktan bıkmayacağınız ve hayatınız boyunca yapacağınız bir şey” anlamına geliyor. amacınız senaryo yazmak mı? insanlara yardım etmek veya destek olmak mı? hayattaki amacınızı/amaçlarınızı yazın ve kendinize en yakın bulduklarınızı ve sizi en çok temsil edenleri seçin.

5- hedeflerinizi belirleyin ve gününüzü planlayın
hayatınız için önemli bulduğunuz 5 ilâ 10 hedef yazın. her hedefi o hedefe giderken gerçekleştirmeniz gereken alt hedeflere bölün ve o alt hedefleri de gerçekleştirmeniz gereken görevlere ve eylemlere bölün. her gece, bir sonraki günü planlayın. her gün için hedeflerinizi gerçekleştirmenizi sağlayacak bir “yapılması gerekenler listesi” hazırlayın.

6- geçmişi geçmişte bırakıp bugünde yaşayın
pişmanlık ve utanç, geçmişte yaşamaktan kaynaklanan duygular. endişe ve korku ise gelecekte yaşamaktan kaynaklanıyor. zihnin gerçek huzuru an içinde olmaktan gelir. ne kadar an içinde olduğunuz farkındalığı içinde olursanız, o kadar hayatınızın bir parçası olur.

7- çekim gücünü kullanın
çekim gücü güçlü bir zihinsel araçtır. süreç, sahip olmak istediğiniz herhangi bir şeye, ona sahip olduğunuzu düşünerek odaklandığınızda işliyor. ardından, çevrenizdeki fırsatların varlığını görecek bir farkındalığa erişiyorsunuz. bu fırsatlar, daha sonra sizi istedikleriniz elde etmenizi sağlıyor. (evet, farkındayım; bu kadar özet olunca anlamsız geliyor.)

8- rahatlık bölgenizi genişletin
rahatlık bölgeniz (yani kendinizi en rahat hissettiğiniz yer), her zaman için genişleyen veya daralan bir durumda olur. dış dünyayla bağlantınız ne kadar fazla olursa ve kendinizi rahat hissetmediğiniz hareketler yaparsanız, o kadar az çekingen olursunuz -ki bu size daha zengin ve daha dolu bir hayat sağlar.

9- sahip olduklarınıza şükredin
her sabah, güne başlamadan önce sahip olduklarınıza şükredin. sahip olduklarımıza şükredersek, ancak o vakit hayat bize şükredilecek daha fazla iyilik ve bereket verir.

10- istemenin gücünü fark edin
istemekten korkmayın. ağlamayan bebeğe emzik vermezler. o yüzden çocuklar anne ve babalarından aynı şeyi defalarca isterler, çünkü anne ve babalarının sonuçta pes edeceklerini bilirler. aynı durum gerçek dünya için de geçerli. eğer hayatta elde etmek istediğiniz bir şey varsa gidin isteyin… ya da en azından nasıl elde edeceğinizi sorun.

11- profesyonellerden öğrenin ve kopyalayın
kendi alanınızdaki başarılı insanları bulun ve tavsiyelerini isteyin. başarılı olmak için ne yaptıklarını sorun, notlar alın ve kopyalayın. bir çok insan başarılı insanların tecrübelerini paylaşmak istemediğini düşünür. işin aslı, aksi daha doğru. eğer isterseniz, bir çok başarılı insan bildiklerini paylaşmaya gönüllüdür.

12- rahatsız edici insanları görmezden gelin
rahatsız edici insanlardan kasıt sizi hayallerinizle ilgili cesaretinizi kırmaya çalışan insanlar. onları dinlemeyin. gösterdiğiniz hayallerinizin peşinden koşma cesaretinizi gördüklerinde, sırf kendi hayallerinin peşinden koşmadıklarını hatırlattığınız için sizin cesaretinizi kırmaya çalıştıklarının farkına varın. sonuçta el ile gelen düğün bayram.

 * * *

yukarıdaki liste sadece aşırı kısa bir özet. her kitapta üç aşağı beş yukarı olsa bile her kitabın anlatım tarzı siz uymayabilir. o yüzden sırf “çok satan” veya “yazarı ünlü” diye almak akılcı olmayabilir. önemli olan anlatım tarzının size uyuyor olması. sonuçta doğruya tek bir yol yok; herkesin kendi tarzı var.

siz de kişisel gelişim kitapları okuyor musunuz? önerileri hayatınıza geçirebildiniz mi? olumlu veya olumsuz tecrübelerinizi paylaşırsanız keyifli bir bilgi paylaşımı olabilir. :)

0 0 oy
Yazıyı Puanlayın
0
Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın :)x
()
x