harvard üniversitesi’nden shawn achor, 12 yılını başarı ve mutluluk üzerinde çalışarak geçirmiş. tam olarak, hangisinin önce geldiğini araştırmış; başarı mı, mutluluk mu? vardığı sonuç; toplumun, başarı ve mutlulukla ilgili formülünün hatalı olduğu yönünde. “başarılıysam daha mutlu olurum” düşüncesine inanmayı çok seviyormuşuz ama gerçek bunun tam tersiymiş… “mutluysam daha başarılı olurum”.

shawn’un mutluluk seviyesini arttıran 5 pratik egzersiz önerisi var (ve bağlantılı olarak başarıyı da arttırıyor!).

Şunları öneriyor:
1. hergün müteşekkir olduğunuz 3 şey yazın.
Araştırmalar göstermiş ki, bu çalışma 6 ay sonra bile belirgin bir şekilde iyimserliği arttırıyor ve başarı oranınını belirgin bir şekilde yükseltiyor.

2. hergün 2 dakikanızı son 24 saatte başınıza gelen bir olumlu şeyi yazmaya ayırın.
Bu, görev temelli düşünce yapısından -bir sürü yapılması gereken işler yerine hayatın anlamını gözden geçirmemizi sağlayan- anlam temelli düşünce yapısına geçmeye yardım eden bir strateji. Çarpıcı bir şekilde çalışma mutluluğunu arttırıyor.

3. günde 10 dakika egzersiz yapın.
bu egzersizler, günün sonunda başarıyı elde etmek için tavrınızın önemli olduğu yönünde beyninizi eğitir.

4. günde 2 dakika nefes alıp verişinize odaklanarak meditasyon yapın.
çok görevli çalışmanın olumsuz etkilerini yok eder. araştırmalar göstermiş ki; çok görevli çalışmalar, her biri tek tek yapıldığında daha hızlı yerine getiriliyor. ayrıca, meditasyon stresi düşürüp mutluluğu arttırıyor.

5. sabah ilk iş olarak takımınızdan birine teşekkür veya övgü maili yazın.
belirgin bir şekilde sosyal destek hissinizi arttıracak olan bu hareket, harvard’daki çalışmada öğrenciler için mutlululuğunun en büyük göstergesiymiş.

yukarıdakilerin hepsini bir seferde yapmak gerekmiyor. birinden başlanabilir. deneyen olursa, -sonuçları bende merak ediyorum- buradan paylaşırsanız sevinirim :)

aşağıda, shawn achor’un 2011 yılında yaptığı bir TEDx konuşmasını paylaşmak istiyorum. türkçe altyazılı: daha iyi çalışmanın mutlu sırrı

0 0 oy
Yazıyı Puanlayın
0
Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın :)x
()
x