kişisel markalaşma, son zamanlarda işiniz için en etkili strateji. tüketicilerin, genel olarak kurumsal markalara olan güveninin zayıflamasıyla birlikte kişisel markalaşma; güven oluşturan, müşteri sadakatini sağlayan ve sonuç olarak da gelir arttırıcı benzersiz bir yol sağlıyor. özgün bir pazarlama stratejisi olmanın yanında, aynı zamanda iş stratejinizi hatta kariyerinizi değiştirmenizde size fırsat sağlayabiliyor.

temel olarak kurumsal markalaşmanın bireye uyarlanmış hali olan kişisel markalaşmanın temel prensiplerini anlamak göreceli olarak daha kolay olmasıyla beraber stratejinin uygulaması her zaman anlaşılır (ve sevimli) olmayabiliyor. bu şu demek; kişisel markalaşma beklentiniz, stratejiniz sizi değişmek zorunda bırakabilir. ve değişmek, stratejinizin oturma sürecinden daha uzun sürebilir… her hangi bir kısa yol olmadığı gibi kişisel markalaşma sadece dijital hareketlerden ibaret değil. ve ne yazık ki kişisel markalaşma sürecine girmemişseniz işinizin günden güne daha da zorlaşması ve sorunun nerede olduğunu görememe riski söz konusu. hep tekrarladığım gibi ne yapıyor olursanız olun siz zaten bir markasınız. buradaki temel sorun, kişisel markanızı insanların nasıl gördüğü… yani insanlarda nasıl bir izlenim bırakıyorsunuz ve bu izlenim, profesyonel açıdan sizi nasıl etkiliyor?

aslında kişisel markalaşmayı kabaca bazı başlıklar altında ele aldığımızda belki de moral bozulmasın diye söylenmemiş bazı sırlar da ortaya çıkmış olacak. çünkü bir çok insan kendi makası üzerinde “bir şekilde” çalışıyor ama muhtemelen bir çoğu ya hedefli çalışmıyor ya da hedeflediği sonuca hiç ulaşamıyor. bu durumda “ya ben marka mıyım ki? kişisel markalaşma yapsam ne işime yarayacak” argümanında vakit kayboluyor -ki buna üst düzey yöneticiler de dahil.

kişisel markalaşma sizin için uygun görünmeyebilir

kişisel markalaşmanın hemen hemen her sektörde etkili bir strateji olabileceği doğru, ama her bireye uygun değil. başarılı olabilmek için insanlarla günlük bazda etkileşime girmeniz, yeni bağlantılar kurmanız ve yeni alanlarda girişimde bulunmanız gerekir. bundan dolayı, dışa dönük karakterli insanlar kendi kişisel markalaşma stratejilerini içe dönük karakterli insanlardan daha etkin bir şekilde hayata geçiriyorlar. bu dışa dönük karakterli insanların daha başarılı olabileceği anlamına gelmiyor… ama yeni bağlantılar kurmada zorluk yaşıyorsanız veya kısaca sosyal değilseniz, kişisel markalaşma size uygun gibi görünmeyebilir. o yüzden ilk paragrafta sevimli olmayabilir dedim. karakterinizi tamamen dışa dönük yapmanız mümkün değil ama bu konunun üzerinde çalışıp kendi değişiminizi yaratmanız gerekecektir. “değişim”den kastettiğim buydu. bir şeyi yapamayacağınızı düşünüyorsanız haklısınız. çünkü öyle düşünüyorsunuz. ama bu, yapamayacağınız alamına gelmiyor.

bunun bir formülü yok

belirli bir çaba veya kaynak ortaya koyduğunuzda öngörülebilir sonuçlar elde edebileceğiniz “böyle olursa şöyle sonuç alınır” şeklindeki modellemelere sahip pazarlama stratejileri var. kişisel markalaşma bu stratejilerden biri değil. ne yazık ki başarılı olmanıza yardımcı olabilecek iyi sonuç almış uygulamalar olsa da belirli eylemlerin hayata geçirilmesiyle sonuç alırsınız şeklinde bir kesinlik yok. çünkü kişisel markalaşma, tavırlarını ve tepkilerini öngöremeyeceğiniz insanlarla gireceğiniz iletişimle ilgili olduğu için herkese uyacak ortak bir yol yok. dolayısıyla, kendi markalaşmanız sürecinde size özgü ayarlamalar, düzenlemeler yapmak durumundasınız.

bu işin kısa yolu yok

kişisel markanızın birden gelişmesini sağlayacak (takipçi satın almak gibi) kısa yollar olduğuna inanan (ya da inanmak isteyen) çok insan var. kişisel markanız için kısa yollar, kısa vadede işe yarıyormuş hissini yaratıyorsa da uzun vadede işe yaramıyor. her şeyden önce saygınlık yaratmanın herhangi bir kısa yolu yok; umduğunuz sonucu alabilmeniz için zaman gerekiyor.

kişisel markalaşma internete özel değil

kişisel markalaşma, popülerliği ve erişilebilirliğinden dolayı sosyal medya sayesinde son zamanlarda daha hızlı gelişti. tabi ki sosyal medya kişisel markalaşma sürecinde önemli bir yer kaplıyor ama itibarınızı sadece sosyal medya aracılığıyla geliştiremezsiniz. internet dışında da bir hayat var ve gerçek hayat tavırlarınızdan giyiminize, konuşmanızdan davranışlarınıza kadar bir çok etkeni de içeriyor. sosyal medyada tanıştığınız profesyonellerle yüz yüze görüştüğünüzde sosyal medyada yarattığınız kimliğinizi devam ettirmek durumundasınız. bu da demek oluyor ki kendiniz dışında başka biriymiş gibi bir marka yaratmanız sadece internette işe yarar; o da dikkatli olur ve çok fazla etkileşime girmezseniz. bunun da bir faydası yok zaten. yeni bağlantılar yaratmak, takip etmek ve etkileşime geçmek artık çok hızlı. bunun uzun soluklu olmasını sadece sosyal medya üzerinden sağlayamazsınız. kişisel markalaşma sürecinin başarısı hayatı bir bütün olarak ele almaktan geçiyor. o yüzden kendinize ait olmayan bir kimlik yaratmayın; siz siz olun siz olun.

başka bir stratejiyle bağlantılı olması gerekmiyor

içerik pazarlaması stratejisi veya bir arama motoru çalışmasında kişisel markalaşma gerçekten çok güçlü bir araç olabilir. bununla beraber, kişisel markalaşma sürecinin başka bir stratejiyle yürütülmesi veya onun bir parçası olması gerekmiyor. kendi kişisel markalaşma stratejinizi tek başına yürütmeniz yeterli. tabi ki yine de takipçilerinizle iletişimin önemli olduğu noktalarda veya yönlendirmeniz gerektiğinde etkileşimde olmanız gerekiyor. etkileşim kişisel markalaşmanın olmazsa olmaz bileşenlerinden biri.

ne verirseniz onu alırsınız

yukarıda da belirttiğim gibi kişisel markalaşmanın kısa yolu yok. sıkı bir çalışmayla olabiliyor ancak. mesela sadece takipçi sayısına bakarak kendimizi kandırmayalım. kendi kişisel markanız ve yeni bağlantılar kurmak için günde bir saat harcarsanız, başarıyı daha hızlı yakalayabilirsiniz. diğer taraftan, eğer sosyal medya hesaplarınızı kurup kendi hallerine bırakırsanız bir sonuç elde edemezsiniz. kişisel markanızı işinizin temel direklerinden biri olduğu için mi sadece yoksa yapmış olmak için mi düzenlediğinizi anlamalısınız; ve harcayacağınız çabayı buna göre önceliklendirmelisiniz.

planlama yapın - tuğrul akınkişisel markalaşmayla, şirketinizin etkisini arttırabilir, kendi saygınlığınızı geliştirebilir ve hem kişisel hem de profesyonel ölçekte kazanabilirsiniz. sadece aklınızda tutmanız gereken, kişisel markalaşma sürecinin uzun vadeli bir strateji olduğu ve sonuç elde etmeden önce ciddi bir çalışma gerektirdiği. markanız üzerinde ciddi olarak çalışmaya başlamanızdan bir kaç ay sonra takipçilerinizden anlamlı geri dönüşler elde edebilirsiniz. ve zaman içinde bu geri dönüş ve fayda hızlanarak artar.

sonuç olarak; kişisel markayla uğraşacak vaktim ok demeden önce başarılı insanların yaptıklarını dikkatle izlemenizi öneririm. özellikle takip edebildiğiniz başarılı iş insanları ve girişimcilerin gerek sosyal medya üzerinde gerekse gerçek hayatta nasıl davrandıklarını izleyin… ama yine de gerekli olduğunu anlayıp da “acaba ben yapabilir miyim ya da vakit ayırabilir miyim” diyorsanız hiç uğraşmayın. zira tam olarak karar vermeden girişilen hiç bir iş sonuç vermiyor.

2 1 oy
Yazıyı Puanlayın
0
Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın :)x
()
x