farklı olönümüze çıkan işleri yerine getirmek için her gün fiziksel enerji, zihinsel açıklık ve duygusal dengeye ihtiyacımız var. performansımızı en üst seviyeye çıkarmanın sırrı, kendimize dikkat etmede gizli. bir kaç gün önce amber rae isimli bir girişimcinin, potansiyeli etkin kullanmak ve yükseltmekle ilgili bir yazısını okudum. kesinlikle çok basit ve hemen hayata geçirilebilir.

siz de performansınızı en üst seviyeye taşımak için aşağıdaki 6 basit ritüeli hemen kullanmaya başlayabilirsiniz:

  1. uyandığınızda bir bardak su için. uyurken vücudumuz su kaybeder ve sabahları su kaybıyla uyanırız. sabah kalktığınızda içeceğiniz bir bardak su, güne taze başlamanızı sağlar. günün ilk suyunu ne zaman içiyorsunuz?
  2. yapacağınız en önemli 3 işi belirleyin. her sabah ilk işiniz o gün yapmanız gereken en önemli 3 işi belirlemek olsun ve gününüzü bu önceliğe göre düzenleyin ve akşam bu 3’ünü tamamlamadan uyumayın. bugün yapmanız gereken en önemli 3 işiniz nedir?
  3. 50/10 kuralı. her seferde tek işi 50/10 dilimlerinde daha hızlı yapabilirsiniz. kronomotre kullanarak sadece tek bir önemli iş için 10’ar dakikalık aralarla 50 dakikalık zaman dilimlerinde çalışın.  10 dakikalık araları masabaşında geçirmeyin; masadan uzaklaşın, dışarı çıkın, arkadaşlarınızı arayın, meditasyon yapın veya gidin bir bardak su alın. bir sonraki 50 dakika için en önemli işiniz nedir?
  4. her gün hareket edin ve terleyin. düzenli egzersiz yapmak bizi sağlıklı ve uyanık tutar. enerjimizi ve ruh halimizi yükseltir, ve stresi azaltır. bugün nasıl terleyeceksiniz?
  5. şükredin. şükretmek mutluluk yaratır; bu konuda şükür günlüğü tutabilirsiniz. her sabah, şükran dolu olduğunuz 5 konu yazın. stresli zamanlarınızda bu sayıyı arttırın. bugün ne için sükrediyorsunuz?
  6. düşünün. her gün düşünmek için vakit ayırın. gününüzü 10 dakikalık bir düşünce seansıyla bitirin. kendinize, o gün nelerin iyi gittiğini, nelerin daha iyi yapılması gerektiğini sorun. ee..? bugün neler iyi gitti? daha iyisini nasıl yapabilirsiniz?

bu 6 basit ritüel, performansınızı bir üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı olabilir. nasıl mı? çok basit… bir deneyin ;)

 

amber rae'in yazısından tercüme.