öncelikle şunu belirtmekte fayda var; hiç kimse biz istiyoruz diye bize saygı göstermez. bu, herkes için geçerli. saygı hak edilmesi gereken bir olgu; mevki, zenginlik veya yaştan dolayı doğal olarak hakettiğimiz bir değer değil. ne yazık ki insanların bize saygı duymalarını sağlamanın bir kestirme yolu yok. kazanılması, kazanılanın devam ettirilmesi ve devam ettirilenin de korunması gerekiyor. ancak, süreç sırasında doğru yolda emin olmanızı sağlayacak bazı şeyler var. en önemlileri şunlar;

1. örnek olun. saygı karşılıklı. kazanmanız için vermelisiniz. başkalarına gösterdiğiniz saygı sadece örnek olmanızı sağlamayacak, aynı zamanda kendinize duyduğunuz saygıyı ortaya koyacak.

2. egonuzu bırakın. ego, sosyal bir maske. bir role bürünmek zorunda bırakıyor bizi. onaylanmama, kabul görmeme korkusundan kaynaklandığı için onay gördükçe başkalarının korkuları üzerindeki gücü ve kontrolü büyüyor. nasıl algılandığınızla veya hakettiğinizi düşündüğünüz değerin size gösterilip gösterilmediğiyle ilgili endişelerinizi bırakın. kendinizin ve birlikte çalıştığınız arkadaşlarınızın görevine odaklanın.

3. tutarlı olun. tutarlı olduğunuzda -yani sizden ne beklediklerini bildiklerinde- insanlar da size karşı saygılarında tutarlı olacaklar. hareketlerinizin ve sözlerinizin sorumluluğunu alın ve yaptıklarınızla söyledikleriniz birbirini tutsun. tutarlı olmak özveri gerektirir ama yalan söylemek ve numara yapmaktan daha kolay ve etkilidir.

4. basit olun. olayları olduğundan daha karmaşık hale getirdiğinizde şeffaflıktan ödün verirsiniz ve saygıyı kaybedersiniz. bir sorun gerçekten karmaşıksa, olabildiğince basit hale getirmek için parçalara bölün. ve bir şey zaten basitse, onu gereksiz yere büyütüp karmaşık hale getirmeyin. basitlik şeffaf olmayı daha kolay hale getirir ve şeffaflık güven ve saygıyı doğurur.

5. güvenilir olun. güvenilir olmanın iki bileşeni var; doğru şeyleri yapmak ve bir şeyleri doğru yapmak. saygının ve etkili lider olmanın temeli bu. doğruyu söyleyin, açık ve düşünceli olun ve kolay olmadığında bile doğru şeyleri yapma cesaretiniz olsun.

6. içinde bulunduğunuz ortamda saygı oluşturun. konuştuğunuzda ses tonunuz ve kendinizi ifade tarzınız en az söyledikleriniz kadar önemli. ister yazılı olsun ister sözel, ister açıktan olsun ister özel, iletişiminizin her bir unsurunun önemi var. tarzınıza özellikle dikkat edin; olumlu ve saygılı mı? iletişimde, en az gösterdiğiniz saygı kadar saygı görürsünüz. saygı görmek yapılacak işler listesinden bir kere yapılıp silinebilecek bir şey değil. her gün pratik yapmanız gerekiyor. bu bir bakış açısı ve hayat tarzı. hani derler ya; “sana nasıl davranılmasını istiyorsan öyle davranmalısın”. ama bu kişiden kişiye değişen bir durum olduğunda hemen farkediliyor. bunu unutmamak lazım.