başkalarının iniş çıkışlarından ve karamsar fırtınalarından kurtulmak kolay değil. bununla beraber, çevremizdeki bazı karamsar, olumsuz kişilerin hayatlarında zorluklar yaşadıkları bir dönemden geçiyor olma ihtimallerini de göz ardı etmemek lazım. hasta olabilirler veya duygusal destek konusunda kendilerini yoksun hissediyor olabilirler. tabi ki bu durumda desteklemek ve dinlemek gerekir (yine de sebep ne olursa olsun kendinizi onların tavırlarından korumanız gerekir).

fakat başka bir karamsar, olumsuz bir durum var ki o da kişinin, iniş çıkışlarını, sindirmek ve manüplasyon olarak kullandığı toksik zorbalık. bu kişileri yakından izlediğinizde tavırlarının fazlasıyla kendileri odaklı olduğunu farkedersiniz. ilişkileri, kendi ihtiyaçlarını giderme önceliği üzerine kuruludur. toksik kişilerle ilgili biraz daha detaylı bilgiyi şu yazıda ele aldım.

toksik kişilerin kafanızda yer işgal etmelerine izin vermeyin. kirayı arttırın ve onları çıkarın.

bu kişilerin hayatınızda ve zihninizde yer işgal etmesini önlemenin bazı yolları var:

1. onlarsız devam edin.

eğer içinde bulunduğu ruhsal durumu yıkıcı bir şekilde dikte ettiren birini tanıyorsanız, bilin ki toksiktir. bu kişinin tavırlarından rahatsız oluyorsanız ve sizin sabrınız, sevecenliğiniz, önerileriniz ve genel olarak desteğe hazır oluşunuzun bir yardımı olmuyorsa ve o kişi birazcık dahi olsun sizin çabanızı önemsemiyorsa o zaman kendinize “bu insanı hayatımda tutmaya ihtiyacım var mı?” diye sorabilirsiniz.

alantoksik kişiyi çevrenizden sildiğinizde, size daha rahat nefes alacak alan kalır. şartlar izin vermiyorsa, müsait olduğunuz ilk anda bu kişiyi arkanızda bırakın ve devam edin. cidden, güçlü olun ve yettiği zamanı bilin. toksik kişilerin gitmesini sağlamak onlardan nefret ettiğiniz veya onlara zarar vermek istediğiniz anlamına gelmiyor; sadece çok basit olarak kendi sağlığınız için bunu yapıyorsunuz.

sağlıklı bir iletişim çift taraflıdır; alma ve verme olmalıdır, ama sadece veren ve sadece alan şeklinde değil tabi ki. eğer toksik kişiyi bir şekilde gerçekten hayatınızda tutmak zorundaysanız, o zaman geride kalan diğer seçenekleri gözden geçirmelisiniz…

2. toksik tavır normalmiş gibi davranmayı bırakın.

clothlandsdikkatli olmazsanız, toksik kişiler karamsarlıklarını ilgi çekmek için kullanırlar. onları susturmak, mızmızlanmalarını dinlemekten daha kolay. kısa süreli sakinleşme bu tür durumlarda sizin için uzun süreli acı demektir. toksik kişiler, değişmemeleri için ödüllendirildiklerinde değişmezler. onların tavırlarından etkilenmemek için şu anda karar verin. bu kişilerin çevresinde sessiz kalmayı veya sürekli agresifliklerini mazur görmeyi bırakın.

sürekli dramatize etme ve olumsuzluk hiçbir zaman tahammül etmeye değmez. eğer 21 yaşından büyük biri hayatında makul, güvenilir bir yetişkin olamıyorsa, o zaman… vakti gelmiştir.

3. konuşun!

kendiniz için mücadele edin. bazı insanlar kendi kazançları için, başkasına ne olacağına bakmaksızın, ellerinden geleni yaparlar – çizgiyi aşmak, parasını almak, aşağılamak, küçümsemek veya suçlu hissettirmek vs. bu davranışı kabul etmeyin. bu kişilerin bir çoğu yaptıklarının yanlış olduğunu bilir ve karşılaştıklarında sürpriz bir şekilde çabucak hatasını kabul eder. bir çok sosyal ortamda insanlar biri konuşurken susarlar, dolayısıyla konuşun.

cope1bazı toksik kişiler, sizi etkilemek için öfke kullanır veya siz iletişim kurmak için uğraştığınızda cevap vermez; ya da sözünüzü keser ve bir anda sizin için önemli olan biriyle ilgili olumsuz konuşmaya başlar. eğer konuşursanız ve bu davranışa terslenirseniz veya kızgınlığınızı gösterirseniz, onların davranış alanına girdiğiniz için şaşırabilirler, hatta çok bozulabilirler. ama yine de konuşmanız lazım.

birinin toksik davranışını göz ardı etmek, onun zihin oyunlarının içine çekilmenin temel sebebidir. diğer yandan, bu davranışa açıkça meydan okumak, onların kendi davranışlarının olumsuz etkisini fark etmelerini sağlar. mesela şöyle söyleyebilirsiniz:

  • “öfkeli olduğunu görüyorum. seni üzen bir şey mi oldu?”
  • “sıkılmış görünüyorsun. söylediğimin önemsiz olduğunu mu düşünüyorsun?”
  • “tavrın beni rahatsız ediyor. istediğin bu mu?”

kendi cümleleriniz daha iyi olur tabi ki… yukarıdakiler gibi direkt ifadeler karamsarlığını sosyal manipülasyon olarak kullanan birinin gardını düşürür; hatta direkt ifadeler, karşınızdaki insana gerçekten ciddi bir sorunla karşı karşıya olup olmadığını anlama fırsatı vermenize yardımcı olur.

hatta “ne demek istiyorsun?” dediklerinde ve bunu inkar ettiklerinde bile, en azından sorun ettikleri şeyin, başkalarını istedikleri zaman manipüle etmelerini sağlayacak kişisel bir araç olmaktan ziyade, aslında o kadar da büyütülecek bir şey olmadığının farkına varmalarını sağlamış olursunuz.

ve eğer inkar etmekte ısrar ederlerse, o zaman… vakti gelmiştir.

4. ayağınızı yere sağlam basın.

onurunuza hakaret edilmiş, hatta onurunuzla dalga geçilmiş olabilir, ama siz teslim etmediğiniz sürece kimse sizden alamaz. olay, sınırlarınızı koruma gücünü bulmakla ilgili.

hakaret edilemeyeceğinizi veya küçük düşürülemeyeceğinizi gösterin. en etkili yöntem gıcık eden bir gülümseme veya basitçe çıkışmak. mesaj çok açık: inceden laf sokmalara ve oyunlara prim vermeyin.

gerçekten toksik kişiler, -izin verilirse- siz dahil çevrelerindeki herkesi kirletir. makul şekilde anlaşmaya çalıştıysanız ve umursamamışlarsa, alanlarını boşlatmaktan ve umursayana kadar ilgilenmemekten çekinmeyin.

5. toksik davranışları kişisel almayın.

konu, siz değil; onlar. bunu bilin.

toksik kişiler, sizi bir şeyleri yanlış yaptığınıza inandırmaya çalışır. ve bu “suçluluk hissi” düğmesi bir çoğumuzda mevcut. daha da ötesi, hatalı olduğunuza dair inandırma girişimi özgüveninizi zedeleyebilir ve kararsızlığa neden olur. buna izin vermeyin.

aklınızda olsun, kişisel almadığınızda büyük bir özgürlük hissi yaşayacaksınız. toksik kişilerin çoğu sadece size değil iletişimde olduğu herkese olumsuz davranır. durum kişisel olduğunda – direkt olarak size hakaret edildiğini hissettiğinizde – bile çoğunlukla sizinle ilgili değildir. böyle konuştukları, yaptıkları ve bu fikirde oldukları durumlar, tamamen kendi yansımalarıdır.

6. şefkatinizi kullandırmayın.

bazen zor zamanlardan geçen veya hasta olan toksik kişilere sempatiyle yaklaşmak anlamlı olur. bazı toksik kişiler gerçekten stresli, depresif veya zihinsel ya da fiziksel olarak hasta olabilir; yine de bu durumu size olan davranışlarından ayırmanız gerekir. eğer, bu kişilere sırf tedavi gördükleri veya depresif oldukları için göz yumarsanız, o zaman durumlarını bilinçsizce kullanmalarına cesaretlendirmiş olursunuz.

kimseye içinde bulunduğu durumdan dolayı acıma hissi yaratıp sizi kullanmasına izin vererek yardım edemezsiniz. kötü durumda olup da çevresine toksik olmayan bir sürü insan var. sınırlarımızı belirlediğimizde gerçek şefkatimizi gösterebiliriz. sağlıksız davranışlara göz yummak uzun vadede can sıkıcı olur.

7. kendinize zaman ayırın.

eğer toksik bir kişiyle yaşamak ya da çalışmak zorunda kalırsanız, o zaman kendinize rahatlamak, dinlenmek ve sakinleşmek için zaman ayırın. toksik bir kişinin karşısında sürekli odaklı, ve rasyonel bir yetişkin rolü oynamak çok yorucu olabilir ve dikkatli olmazsanız, o toksiklik size bulaşabilir. klinik rahatsızlığı olan insanlar karşısında bile olsanız, sizin de ihtiyaçlarınız var; yani kibarca, dayanamadığınız noktada ortamdan ayrılın.

cope-at-workbu zamanı hakediyorsunuz. toksik kişinin yarattığı stresten, toksik davranıştan uzak, sakinleşmeyi hakediyorsunuz; çözülecek problemlerin olmadığı, sınırları savunmadığınız veya kişilikleri alttan almadığınız bir zaman. bazen, içinde yaşadığınız hareketli, size zaman ayırmayan dünyadan uzak kalmak için kendinize zaman ayırmaya ihtiyacınız var.

0 0 oy
Yazıyı Puanlayın
2
0
Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın :)x
()
x